Choroby kože, ekzémy, škrabanie

Kvasinky a plesne sú našou súčasťou

Mám novú kamarátku. Zoznámili sme sa pri venčení. Má psa, maltézskeho pinča. Najprv som si myslela, že pes, ktorého má, je iné plemeno, aj keď tvar tela a výzor zodpovedal maltezákovi — no farba nie. Bol takmer bordovej farby. Majiteľka bola z toho nešťastná, lebo vedela, že to nie je v poriadku. Okrem toho sa malý pes aj často a silno škriabal. Pes prešiel veterinárnym vyšetrením, no to neodhalilo nič zvláštne! Škriabanie bolo riešené masťami, no bez výsledkov.

Keď myslíme na našich chlpatých spoločníkov, často si predstavíme ich vrtiace sa chvosty a rozkošné tváre. Je však dôležité si uvedomiť, že naše psy
si vyžadujú náležitú starostlivosť a pozornosť, aby zostali zdravé a šťastné. Jedným z problémov, ktoré sa môžu vyskytnúť u našich psích priateľov, sú kožné plesne. V tomto článku si priblížime, čo sú to kožné plesne, ako psy ovplyvňujú a čo možno urobiť na ich prevenciu a liečbu.
Mnohí majitelia psov majú problém s ich častým škriabaním, šupinkami, chrastami, sfarbením či vypadávaním srsti.


Častokrát sú tieto problémy spôsobené premnožením kvasiniek či plesní. Kvasinky a plesne sú bežnou súčasťou mikroflóry kože, vyskytujú sa v nízkom počte aj na koži zdravých zvierat. Ak však vznikne z rôznych dôvodov nerovnováha — naruší sa pH pokožky, pes má často vlhkú srsť, má nekvalitnú stravu alebo má oslabenú imunitu po užívaní antibiotík, či má z rôznych dôvodov stres, môžu sa tieto mikroorganizmy premnožiť. Telo nedokáže udržať ich množstvo pod kontrolou.


Kvasinky a plesne sa rýchlo množia v teplom a vlhkom prostredí. Pes sa tiež môže týmito kvasinkami či plesňami nakaziť od infikovaného zvieraťa alebo použitím hrebeňa či kefy, ktorou bol nakazený pes česaný. Psy s oslabeným imunitným systémom sú náchylnejšie na kožné plesne, pretože ich telo sa nevie účinne brániť proti rozmnožujúcim sa mikroorganizmom. Vyššie riziko hrozí aj šteniatkam, starším psom a psom s chronickými ochoreniami, ako je obezita, cukrovka a rakovina. Psy, ktoré žijú v preplnených alebo nehygienických podmienkach, napríklad v množiarňach, sú tiež náchylnejšie na vznik kožných ochorení.
Kožné kvasinky a plesne u psov spôsobujú rôzne druhy húb. Najčastejšie druhy húb, ktoré spôsobujú kožné plesne u psov, sú Microsporum
canis, Trichophyton mentagrophytes a Microsporum gypseum. Tieto huby sa nachádzajú v pôde, na infikovaných zvieratách a na kontaminovaných predmetoch (pelechoch, hračkách, hrebeňoch, kefách, podstieľkach a inde).

Príznaky kvasinkových a plesňových ochorení u psov

Príznaky kožných plesní u psov sa môžu líšiť v závislosti od závažnosti infekcie a imunitného systému psa. U niektorých psov sa nemusia prejaviť vôbec žiadne príznaky, zatiaľ čo u iných môžu byť príznaky závažné. Medzi najčastejšie príznaky kožných plesní u psov patria: začervenanie,
opuch a tvorba kožných škvŕn, tvorba šupín alebo odlupovanie kože, svrbenie a následné škriabanie, kruhové, lysé škvrny na koži, zmena sfarbenia,
zhrubnutie pazúrikov a zmena ich farby. V niektorých prípadoch sa u psov môže vyskytnúť aj nepríjemný zápach z kože.

Ak u svojho psa spozorujete niektorý z týchto príznakov, je dôležité to neprehiadať. V závažných prípadoch môžu kožné plesne spôsobiť sekundárne bakteriálne infekcie, ktoré môžu viesť k vážnejším zdravotným problémom. Tiež majú tieto ochorenia vplyv na psychiku zvieraťa. Bývajú nepokojné, nervózne, apatické alebo naopak, podráždené.


Vrámci prevencie je dôležité udržiavať životné prostredie vášho psa čisté a suché. Pravidelne perte podstielku a hračky a dezinfikujte všetky ovrchy,
ktoré mohli prísť do kontaktu nakazeným zvieraťom. Udržujte srsť svojho psa čistú a dobre upravenú, aby ste zabránili hromadeniu vlhkosti a nečistôt. Pravidelne kefujte srsť psa, aby ste odstránili nečistoty, zvyšky a odumreté kožné bunky. Tiež sa treba vyhýbať zdieľaniu nástrojov na starostlivosť s inými zvieratami.


Liečba


Ak sa u vášho psa vyskytne kožná pleseň, liečba bude závisieť od typu a závažnosti infekcie. Mierne infekcie sa môžu liečiť lokálnymi antimykotikami, zatiaľ čo závažnejšie infekcie si môžu vyžadovať perorálne antimykotiká. Je dôležité starostlivo dodržiavať pokyny
veterinárneho lekára a dokončiť celú liečbu, aj keď sa príznaky vášho psa zlepšia. V každom prípade je základom posilnenie imunity vášho psa. Ak váš pes trpí kožnými ochoreniami, môže ísť o následok nekvalitnej potravy, ktorá, aj keď sa to možno nezdá, je vo veľkej miere zodpovedná za obranyschopnosť organizmu. Nekvalitné krmivo s vysokým obsahom sacharidových zložiek, nízkym podielom bielkovín, prípadne ďalšími aditívami ako sú konzervanty, farbivá, látky zvýrazňujúce chuť a vôňu, plnidlá a aj samotný spôsob spracovania krmiva majú veľký vplyv na kvalitu trávenia a tá ide „ruka v ruke“ so zdravím a dobrou imunitou. Ako som už spomínala vyššie, ak má pes oslabenú imunitu, šanca, že sa kvasinky a plesne premnožia, je vyššia. Práve strava a trávenie posilňujú telo a pomáhajú mu bojovať proti patogénom či už zvonku alebo zvnútra.


Pridanie probiotík a prebiotík (potravy pre probiotické baktérie) ku kvalitnému krmivu môže pomôcť telu dostať sa do dobrej kondície a posilniť imunitu. Ak má pes nedostatok probiotických kultúr vo svojom tráviacom trakte, prvým znakom je často neforemná alebo silno zapáchajúca stolica. Keďže v čreve sídli 70 % imunity, viete si predstaviť dôležitosť správneho trávenia na celkovú obranyschopnosť organizmu. Predstavte si, že plesne rozmnožené v tráviacom trakte dokážu vytvárať látku podobnú inzulínu, a tak telo nútia, aby stále niečo žralo, lebo má pocit nedostatku cukru a pocit hladu. To má za následok zhoršené trávenie, pretože potrava sa v žalúdku nestihne stráviť a už je tam niečo ďalšie. Mnohé psy žerú čokoľvek čo nájdu, aj cudzie výkaly. To bolo aj v prípade kamarátkinho maltezáka. Upravili sme jeho stravovacie návyky. V prvom rade začal dostávať kvalitné krmivo, šetrne spracované a bez konzervačných a iných prídavných látok. Boli mu nasadené probiotiká a prebiotiká a panička pochopila, že dávaním maškrtiek a odmien nevhodných pre psa svojmu psíkovi len škodí.


Takže s tým skoncovala. A bordový maltezák sa začal meniť najprv na ružového a potom na bieleho. Zasa je spokojný, veselý a čulý, prestal sa
škriabať a užíva si prechádzky so svojou majiteľkou. Pes bol ošetrený aj zvonku. Na srsť mu bola aplikovaná zriedená zmes prírodných silíc a podstúpil ozonoterapiu u odborne vzdelanej, kvalifi kovanej groomerky.


Milí majitelia psov, myslite na to, že koža je najväčší orgán tela a prejavuje sa na nej vplyv zvnútra aj zvonka. Koža je orgán, ktorý vidíme a treba mu venovať náležitú pozornosť. Ak sa o kožu zvonku správne staráte a napriek tomu nie je v poriadku, je to signál, že vnútri je problém.


Na záver možno povedať, že kožné plesne môžu byť pre psov bežným problémom, ale správnou životosprávou, starostlivosťou a pozornosťou im
možno predchádzať. S trochou úsilia a starostlivosti môžete pomôcť udržať svojho chlpatého priateľa zdravého a šťastného.

Pridaj komentár