Nie je nadváha ako nadváha

Mám známu. Trpí nadváhou, niektorí by povedali, že je obézna. Ale to v tomto prípade nie je podstatné.

Ako von z obezity

Pani ma kontaktovala po pozitívnej skúsenosti jej kamarátky, ktorá pozná a žije s Reico produktami už dlhšie.

Pani Anna mi zavolala a spomenula kamarátku, ktorá užíva doplnky a detox a má psa, ktorý žerie konzervy a granule – a že pani je veľmi spokojná a d doplnkami a odkedy pes žerie krmivo od Reica, už s ním netreba každú chvíľu chodiť na veterinu (ako kedysi).

S pani Annou sme si dohodli telefonický rozhovor na presný čas, pretože aj ona aj ja sme pracovne zaneprázdnené a ak chceme mať z rozhovoru úžitok, treba na to určitý čas Potrebujem sa dozvedieť ja niečo o nej, ona o mne a aby bol priestor na otázky.

Rozhovor mi odhalil, že pani Anna už vyskúšala kadečo, no nič sa v zásade nezmenilo za celé roky nezmenilo. A tak sme šli hlbšie a hlbšie.. snažili sme sa nájsť príčinu.

Dlho sme sa rozprávali a zistili sme, že pani je veľmi vyťažená pracovne aj súkromne a nemá čas vôbec na seba. (Toto dôverne poznám, mám 4 deti). Ráno, keď vstala, nenapila sa, nič nezjedla, no pritom sa postarala o všetko a všetkých, koho mala doma. A tak to šlo deň čo deň, rok čo rok. Potom, vyčerpaná a hladná zjedla všetko, čo videla. A prišli výčitky, hladovanie… no proste povedané, „celé zle“. Ale, treba dodať, robila všetko najlepšie ako vedela pre ľudí, ktorých milovala a seba dala na úplne posledné miesto. Motiváciou bola láska a to je krásne.

Ďalšia vec bola, že pani Anna má prácu, v ktorej trávi veľa času a je náročná, Pani Anna je vystavená denno-denne stresu a má šéfa, ktorý je „svojský“. No akonáhle došlo k nezhode, pani Anna to riešila sladkosťami. Oficiálne sa to volá emočné prejedanie. Dôvodom na jedlo nie je hlad, ale emócia…v tomto prípade hnev, frustrácia – či už z nepochopenia, nátlaku…

Treba si uvedomiť, že toto ničí len a len nás. Viem, ani konštruktívna kritika nie je vždy prijatá dobre, niekedy proste naozaj musíme „držať hubu a krok“. No sú viaceré spôsoby na zvládnutie emocií ako konzumácia sladkého.

Tretím aspektom, ktorý pani Anna spomínala je vlčí hlad. Ten je častokrát spôsobený nedostatkom mikroživín v potrave. Väčšina potravín, ktoré kúpime v obchodoch, sú nejakým spôsobom spracované. od konzervačných plynov až po priemyselné ultraspracovanie. Všetky tieto procesy uberajú potravinám na kvalite a na množstve živín – vitamínov a minerálov, mikroprvkov, ktoré v našom tele (metabolizme) chýbajú.

Dúfam, že Vás neunudím, keď to trochu priblížim. V tele máme biochemické reakcie… všetci vieme, že cukry, tuky a bielkoviny sú nutné na zachovanie fungovania tela. Trávia sa v žalúdku, následne vstrebávajú a používajú ako stavebné prvky na rast svalov, tukových zásob (netreba vnímať len negatívne), obranyschopnosti organizmu, fungovanie hormónov a mnohé iné. Keď sa na to pozrieme podrobnejšie, v tele máme veľa enzýmov, ktoré premieňajú látky z jednej na druhú, aby sa nič nehromadilo (na obrázku zelené) a ničoho nebolo nedostatok (na obrázku modré a žlté). Príklad s laktózou (na obrázku zelené) a enzýmom laktáza na ptodukt glukóza a galaktóza (na obrázku modré a žlté) je mnohým známy. Tento proces funguje aj smeron nazad, no pôsobeném iných enzýmov (že z jednotlivých malých častí vznikajú väčšie).

https://philschatz.com/

A to nie je všetko. Na správne fungovanie enzýmov potrebujeme koenzým alebo kofaktor, ktorý enzým aktivuje. Koenzým je organická nebielkovinová látka, častokrát minerálne prvky alebo vitamíny. Predstavte si dvere ako enzým a kľúč ako stopový prvok. Dvere, keď sú zamknuté, neotvoríte (modrý neaktívny enzým). Kľúč je maličký a zdá sa nepodstatný (ružový koenzým), no je to jedniný spôsob, ako dvere otvoriť, aby ostali funkčné. A presne tak je to aj s enzýmom. Na jednej strane dverí je látka, ktorú treba spracovať enzýmom, dvere sú nefunkčný enzým a kľúčikom je koenzým alebo kofaktor, ktorý zabezpečí, aby sa dvere otvorili (oranžový aktívny enzým) a látka, ktorá sa pred dverami (zelená) môže byť spracovaná a presunutá ďalej do metabolizmu (ako je popísané vyššie).

https://media.lanecc.edu/

Vlčí hlad býva často spôsobený tým, že ľudia nemajú dostatok koenzýmov (minerálov alebo vitamínov) a ich telesná podstata ich núti jesť s domnením, že sa do tela dostane potrebný prvok. Toto sa označuje ako malnutrícia – podvýživa. Takže pani jedla veľa, no jedlo neobsahovalo to, čo potrebovalo jej telo. Možno keby boli potraviny v základnom nespracovanom stave zo záhradky, možno by to pomohlo… ale takéto možnosti nemáme celoročne.

Posledným zaznamenaným problémom bol pitný režim.

A tak sme sa s pani Annou na to pozreli postupne.

Najjednoduchšie je to s pitným režimom. No možno sa to iba zdá. Na Slovensku máme pitnú vodu skoro v každom kohútiku. Naučila som pani Annu, aby hneď, ako vstane, vypila za pohár vody, aby sa dopnili tekutiny, ktoré cez noc telo vypotí a vydýcha. A poradila som jej „zlepšovák„. Vždy, keď pôjde z „malej“ umyť si ruky, vypije pohár vody. A tak má istotu, že zakaždým doplní, čo sa minulo :D. K denným tekutinám sa počíta aj polievka, čaje, no mlieko a káva nie.

Následne sme sa pozreli na doplnenie minerálov. Firma Reico vyvinula preparát Almin https://zdravezvierata.sk/almin/, ktorý telu dodá všetky potrebné prvky. Prvky sú rovnováhe, takže sa nenaruší ich rovnováha v tele (tak, ako keď dopĺňate napríklad len vápnik alebo horčík). Minerály sú v prírodnej (organickej) forme, čo znamená, že ich vie telo využiť omnoho lepšie, ako keď sú v anogranickej forme. Spôsob spracovania mikronizáciou, čo je ultrajemné rozomletie, zabezpečuje, aby boli prvky čo najlepšie vstrebateľné priamo do buniek. Celý roces mikronizácie sa deje za studena /do 36 °C/, aby sa nepoškodili enzýmy a iné látky ,ktoré sa pôsobením vyšších teplôt ničia. Prijaté minerály zlepšia fungovanie enzýmov, podieľajú sa na odkyslení tela, na zlepšení celkového metabolizmu, tiež podporia rast vlasov a nechtov.

Úplne najlepším a najrýchlejším zaznamenaným výsledkom bol ústup vlčieho hladu. Už po troch dňoch od začatia užívania Alminu mi pani Anna telefonovala, že už nepociťuje ten ukrutný hlad. Z toho vyplýva, že niekedy ozaj stačí málo toho správneho doplnku, aby začali procesy v tele správne fungovať. No priznám sa, takýto rýchly účinok nie je častý.

Ďalším orieškom, ktorý bolo treba rozlúsknuť, bolo emočné prejedanie. Je to iracionálny náhly hlad, človek častokrát siaha po sladkom (podvedome). Objavuje sa ihneď, ako človek pocíti nepríjemný pocit, zlosť, stres, nátlak, sklamanie, alebo in[ prudkú emóciu, Tento stav je ako barlička, ktorá odpúta našu myseľ, no vzniká z toho vzorec správania, ktorý sa tvári ako závislosť. Tak či onak, nie je to pre nás/naše telo vhodné. Určite nám to problém nevyrieši. Častokrát sme tento vzorec odpozorovali ešte v detstve z okolia ako spôsob riešenia problémov. Je to podobné ako alkoholizmus, no niesme z toho opití, no častokrát máme zbytočné kilá navyše.

Prvým krokom, ktorá pani Anna potrebovala urobiť pri riešení emočného prejedania, bolo si uvedomiť, že sa jej to týka. Vôbec si totiž neuvedomovala, že to takto má. Povedali by ste si – zvláštne. No v tom kolotoči, v ktorom pani Anna žila, si toto vôbec nespojila.

K uvedomeniu došlo. Pani Annu som upozornila, že to nepôjde zo dňa na deň, – búrať vzorec, ktorý ju sprevádzal dlhé roky, Vysvetlila som jej, že keď si malé zlyhania bude vyčítať, nepomôže jej to na jej ceste k cieľu. No s uvedomením prišla rýchla zmena. Ak bola doma či v práci oslava, alebo sa s kolegovcami otvorila čokoláda, rada sa teraz ponúkne, no svoje emócie už nerieši čokoládou. Prestala si kupovať zásoby sladkostí, ktorými by ukojila svoje emócie. Naučila sa iné mechanizmy, akými zvláda nepríjemné pocity. Určite aj vyladenie hladiny minerálov pomocou Alminu urobilo svoje.

Posledný krok, ktorý bolo treba otvoriť a prekonať bolo jej postavenie v rodine, v skoločnosti, no v skutočnosti to bolo jej postavenie samej pred sebou. Na túto tému sme sa rozprávali ešte mnohokrát a dospeli sme k záveru, že do tejto pozície sa postavila sama. Nemala nikoho, komu by vadilo, že ona sa postará o seba, kým sa začne starať o druhých. Lebo- len tak medzi nami- občas nás tam niekto zatlačí. Ako som už spomenula, svoje postavenie bolo tam, kam ho pani Anna umiestnila sama. Bola naučená, že tak je to správne a tak to aj má byť. No tak to byť ale nemá.

Človek, kým nie je sám spokojný, neurobí spokojných ani iných. A tak sa pani Anna začala venovať aj sebe. Tým nechcem povedať, že sa nevenovala rodine, ale len to, že sa postarala o svoje potreby (životospráva), za4ala sa viac hýbať a snažila prísť na to, čo ju baví, čomu by sa mohla venovať, čo by vedela začleniť do svojich plánov. Ja napríklad s mojim mužom vstávam cez víkend ráno o 5,30 a ideme na 10km prechádzku do lesa. Deti si už poradia samé a pre nás je to čas, kedy môžeme byť spolu sami, mať čas na pohyb a rozhovor. Pani Anna sa inšpirovala, veľmi je pomohlo takto vyventilovať a stráviť čas s manželom, ktorého to tiež potešilo.

Pani Anna berie minerály už mnoho mesiacov, okrem zlepšenia vzťahov samej k sebe a zaznamenala úbytok váhy, zlepšenie kvality vlasov a nechtov a na Almin nedá dopustiť. Niekedy, v období veľkého vypätia pridá ku kapsulkám Almine aj Cellmin https://zdravezvierata.sk/cellmin/ a 2x ročne si dopraje detox enzýmovými šťavami https://zdravezvierata.sk/levi-saft/ a https://zdravezvierata.sk/rega-saft/ ale o tom inokedy.

Pridaj komentár